Mosha: 15 Vjeç

2d është një grup muzikor i njohur. Grupi 2D osht i themeluar ne vitin 2002 por i njohur ne at koh si grupi RINIA E HUMBUR ku ne fillim ishin 2antar DOGANOS & DEMO ne at koh realizuan kengen vdekje nga droga me bashkupin ANDI RANDOBRAVA mirepo musica nuk u publikua per arsye personale... dhe deri ne vitin 2008 kur me iniciativen e DOGANOS per te vazhduar karieren me music ai vendosi qe te filloj nga e para dhe pika e par si primare qe ishte .. ai beri nderrimin e emrit te grupit nga RINI E HUMBUR ne 2D...(dopio2)e
ai beri ri'inqizimin e kenges VDEKJE NGA DROGA pikerish me shokun e ti DEMO dhe ato arriten qe tja bejn edhe video clipin... me veshtiresi te medha.. pas kesaj ato su ndalen DOGANOS antarsoj ne grupin e ti shum talent nga KAQANIKU ku ato nuk kishin me par hapsiren e repit qe ta benin me grupe tjera qe atyre nuk ju shkonte pershtati ato gjenden vendin ne GRUPIN 2D .. MASKE ... KUTILERO .. C-ONE ... GENGSTAZZ ... dhe nga CH.. ish antar i DOUBLE-G army .. KENNY ju kthye kti grupi te cilen nuk kan de ndalur sot se bashku...edhe pse ato ne kushte mjaft te veshtira punojn....ato kan arritur qe se bashku te grumbullojn 11keng dhe kan 3spote njeri nder spotet e tyre eshte realizuar ne produkisonin e mirnjohur shqiptar ENTERMEDIA... dhe kenga e titulluar PERKUJTIMI... e kenduar nga C-one ft Doganos...eshte e dedikuar deshmoreve te kombit nje keng perfekte....spoti i dyre i 3te... eshte ne produksionin VILA dhe eshte bashkupin C-one ft doganos JETIMI e cila keng ju dedikohet femijeve jetim ... dhe eshte shum e pelqyer nga publiku
ato sot jan se bashku jan shok shum te mir... dhe pikerisht shoqeria e mir i ben ato qe te jen nder me te rrespekuarit ne qytetin e tyre... jan ne perfundim te albumit te par.. brenda vitit 2010 veq do te kryet kjo pun... ato tash pritin bashkpunime me estrad ... te cilet jan ne dijeni per ket grup qe po shperthen...ne trojet shqiptare...