Vendlindja: Shkup  Macedonia
Jeton dhe vepron në   Macedonia
Mosha: 50 Vjeç
Ditëlindja: 16 Prill 1967
Shenja e Horoskopit: Dashi

Hajrulla Emini është një këngëtar i njohur. Hajrulla Emini ka lindur ne Shkup ku edhe jeton e vepron, ka te mbaruar shkollen e mesme dhe fakultetin pedagogjik gjithashtu ne Shkup, ku edhe punon si mesimdhenes,me muzik folklorike meret qe nga femijeria dhe nje kohe te gjate ka qen edhe anetar i SHKA Emin Duraku nga Shkupi dhe antar i kryesis se saj nga e cila eshte lauruar disa here me mirenjohje dhe plaketa per kontributin e dhen ne fushen e muzikes folklorike shqiptare si instrumentist dhe interpret i kenges folklorike.Ka nje numer te madh te kengeve te inqiziuara ne kuader te Radios dhe tv shtetror te Shkupit-programit ne gjuhen shqipe,pjesmarres ne shume festivale ne trojet shqiptare po edhe gjetiu ne Europ,ajo qe vlen te permendet eshte se ai eshte edhe autori i shume teksteve dhe melodive te kengeve folklorike te cilat i ka te interpretuara ne dy albumet e tija si dhe ne repertoaret e kengtarve tjere perafersisht eshte autor i mbi 40 kengeve te cilat kryesisht u dedikohen deshmorve dhe personazheve heroike nga e kaluara e jone e lavdishme,si kenge qe jane me te njohura jane Kenga per Komandant Kumanoven,Keng per Beqir Gashin,kenge per Dervish Shaqen e shum e shum keng te tjera.
per momentin Hajrulla Emin eshte udheheqes-moderator i Emisionit folklorik ,,Rreth Oxhakut,,prane TV ALSAT-M nga Shkupi