Vendlindja: Drenas  Kosovë
Jeton dhe vepron në   Kosovë
Mosha: 24 Vjeç
Ditëlindja: 25 Shtator 1992
Shenja e Horoskopit: Peshorja

Jashar Hoxha është një këngëtar i njohur. Jashar Hoxha është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur, njekohesisht AutoDidakt. Jashar Hoxha siç është I njohur për publikun jeton ne Drenas dhe njihet si njëri ndër kompozitorët dhe këngëtarët më të kërkuar Kosovarë. Në skenën Kosovare u paraqit fillimisht si këngëtar ku lansoi Kengen e tij te pare te titulluar" ME KANE THEN ". E nisi shumë mirë karrierën e tij si këngëtar në festivale duke mos anashkaluar pothuajse asnjë festival të mundshëm në Shqipëri apo Kosovë.Kështu e vazhdoi pjesëmarrjen nëpër festivale. Jashar Hoxha njihet si njeri prej kompozitoreve dhe kengetareve me te mire Kosovarë. Veprat e tij kane zgjuar interesim te madh tek publiku shqiptar por edhe tek ai i huaj. Sot Jashar Hoxha tani per tani eshte kompozitori me i kerkuar shqiptar. Ai ka realizuar shume hite dhe ne shume kenge te tjera te Kengetareve te ndryshem ishte edhe si "BACK VOCAL" apo siq e kuptojm ne" ZERI I DYTE" . Disa prej kengeve me te njohura te tij si ne Kosove po ashtu edhe ne Shqiperi jane: Me Kane Thene , Ama Doren , Te Dua Te Dua , Naten M'len Pa Gjume , Ti Nuk Ke Zemer , Aman Aman , Kqyrni Shoqe , Kur E Pash Ate Vajzen Te Shkolla , Te Enderrova Shume Te Bukure , O Gurbet i Zi , si dhe Balada shume e perfolur dhe shume e kerkuar dhe e ndegjuar per ne,njekohesisht Balada e adhuruar per gjinin Femrore,Balada ( JE MARTU ) . Jashar Hoxha nuk do te ndalet asnjeher se punuari , ai eshte duke punuar qdo here ne STUDION e tij " JashaRecords " per vete si dhe per artiste te tjere ,ai ka nje mesazh per talentat e rinje ,ju thote se talenti vjen si shperblim nga Zoti e jo nga qefi per tu ber Artist,Puna dhe vetem deshira apo vullneti i madhe ja arrin qdo qellimi qe kemi.Jashar Hoxha e ka cekur se nuk do te ndalet asnjeher dhe do t'ju sjell keng dhe hite per te gjithe Fansat e tij.