Vendlindja: Shkup  Macedonia
Jeton dhe vepron në   Kosovë
Mosha: 38 Vjeç
Ditëlindja: 17 Mars 1979
Shenja e Horoskopit: Peshqit

Jehona Shaqiri është një këngëtare dhe autore këngësh jo shumë e njohur. Kompozitore-kitariste-kengetare
Akademia e muzikes-Tetove
Vendbanimi Prishtine - Tetove
Themeluese e rock bandit te pare shqiptare te vajzave Terror 1994 (solo kitariste) 5 vite koNcerte Ne mbare kosoven deri te akordet e kosoves 1995
Kampione dhe finaliste tenisit ne Kosove-Prishtine 5 vite me rradhe ne vitin 92/93/94/95/96
Aktualisht antare e bandit JehonaBand (vokal kitare)
Fituese e festivalit Kosova Fest 2007 keng...venera imeri muzika jehona shaqiri
Fituese e festivalit Bletezat per femije 2015 femije te shekullit te ri keng. Dielli vesel/Jona kurtishi muzika Jehona Shaqiri