Vendlindja: Pejë

Machiato Band është një grup muzikor dhe autorë këngësh i njohur. Machiato Band u themelua ne vitin 2003-2004. Fillimisht kengetar ishte Hekuran Krasniqi dhe kenga e pare e Machiato Band ishte "Fustani". Me ketë kenge u fitua çmimi në Video Festin Muzikor the Best Band ne vitin 2004. Pastaj rolin e kengetarit e mori saxophonisti i Bandit Dardan Gjinolli ku ende qendron si kengetar ne ketë Band bashke me Bekim Hallaqi (Keyboard) dhe Filonid Gjikolli (drumer). Machiato Band, ka gjithsej 1 album, 11 klipe dhe 4 bashkpunime, ku vlen te permenden bashkpunimet me Ramadan Krasniqin, Genc Prelvukaj dhe Notin. Machiato band ne vitin 2008 ka marr pjese ne organizimin e festivalit te vjeter shqipetar "Zambaku i Prizrenit". Machiato Band realizon te gjitha kenget e veta vetë ne produksionin e tyre te titulluar "Machiato Record". Fansat se shpejti do ta ken albumin e dyte. Në vitin 2012 ata nxjerrin nje tjeter kenge ne bashkpunim me kengtarin Sinan Vllasaliun te titulluar "Ditelindja e saj". Nje kenge kjo e cila u shoqerua edhe me nje videoklip te xhiruar nga videoproduksioni kosovar Imagine. Menxher i Përigjithshëm: Bekim Hallaqi
Zhanri: Pop, Funk, Jazz, Pop-Folk
Singer: Dardan Gjinolli
Instruments: Dardan Gjinolli (Sax) / Bekim Hallaqi (Keyboard) / Filonid Gjikolli (Drumms)