Mirush Kabashi

Monolog Mbi Dinjitetin

Me fal, cfar te beja me thua ti ?!
A te gjeja nje te forte, nje te madh,
Psh nje politikan apo pushtetar edhe te mbrohesha nga ai,
Ndersa une per turp ta perqafoja te varresha pas tij..
Dhe si kacavjerrsa trungut qe i lutet, ate ta lepija e kshtu tu lartsoja jo me fuqit e mija
Heh jo or tungjatjeta..
Apo te bej sic ben cdo horr, cdo legen, per te medhenjt bejte
Te shendrrohesha n?gastor pa turp por me shpres se
Mbase po i qesh nga simpatia ndonje ministri buza per marrzit e mia ?!
Jo or tungjatjeta..
Te perulem, te telendisem, edhe per nje kothere buk si bolla te zvarrisem,
E duke shkarr te ndotem gjunj e lekur dhe nga perulja shpinda te me krruset e te behem mur?!
JO or mik, Tungjatjeta..
Oh me mir te kendosh, te enderrosh, e te qeshesh i vetmuar por i lir ..
Te veshtrosh sy petrit edhe tja thuash me drithetir dhe festen, festen te ma vesh ne sy si ta ka enda
Per nje po, apo per nje jo, te luftosh apo tshkas penda.
E tpunosh pa gajle per pausri per lavdi mor edhe sikur ne hën te ngrisin te mbeteshe njeri
E te mos shkruash edhe te mos thuash gjesendi qe zemra sta thot
Por se dicka qe vetes i thuash gojeplot kenaqu miku im..
Se cdo pem apo frut qe mblodhe sti dhane sadaka ne kopshtin tend i mbolle
E nta dhente rasti te fitosh ndonje cmim kult apo arrit
Te mos kesh pse te thuash :> ne saje tqesaritDhe kshtu duke i perbuzur te gjitha bimet parazite ndonese nuk do te rritesh vigan si plep me flet
Nuk ka gje, mjaft pak sa te ngjitesh po di qe je ngritur vet
Si me falni ? cme ka zen ky ves i marrezis qe dua ti ze te gjith armiq ? ah mdetyroni ju
Popo ju qe i zini qe te gjith miq dhe u qeshni te gjithve plot nur gjith gaz
Me buzet rrudha rrudha sic kane pulat pas ..
Ndersa une miqesin e semur apo miqsin me diokrre dua ta rralloj
Edhe them me gaz me zemer ja edhe nje armik qe shto,j ja ky eshte zakoni im
Dua ti neveritem intriganteve, at here ndjej gzim, oh si mbehet zemra ta dish tverteten or mik,
Kur shikoj qe me sulmojn me ato veshtrimet thiks atehere tu bej sehirin ..
Kur nxjerrin vrer zilie peshtym edhe jard nga goja keto kerrma felliqshtesie..
Ej miqesia semur qe juve ju ka rrethuar me perngjan me ato kellaro ngrir praruar te italis
Ku qafa rrin si qafe pate..jo sigurisht qe kshtu u vjen mir miqve zoteris sate,
Se balli pa karakter dhe moral qe ta pengoj leht leht nga cdo an mund te anoj
Ndersa mua qe dinjiteti me shtyn kuptohet lart me thumb me shpon qe kryen ta mbaj gjithmon lart
Nje armik me shum, eshte nje gjemb i ri vertet me nxjerr telashe po me shton edhe nje stoli
Sepse sic ishin qaforet qe mbanin burrat spanjoll
Dinjiteti eshte nje hallke .. por edhe nje Aureole .

Ju pëlqen teksti? Komentoni më poshtë: